Makijażystka wyjazdowa

Makijażystka kojarzy się zwykle z zawodem wykonywanym stacjonarnie w gabinecie kosmetycznym, ze stałymi godzinami pracy i stawkami za usługi adekwatnymi do lokalizacji gabinetu. Oczywiście duże imprezy, takie jak pokazy mody zawsze wymagały pracy w terenie, jednak obecnie rośnie zapotrzebowanie na makijażystki wyjazdowe realizujące zlecenia indywidualne. Wykonują one profesjonalny makijaż w domu klientki, hotelu, czy innym wskazanym przez nią miejscu. Jakie są wady i zalety takiego trybu pracy?

Czym zajmuje się makijażystka i dlaczego może być mobilna?

Makijażystka zajmuje się nie tylko makijażem rozumianym jako zatuszowanie niedoskonałości twarzy i podkreślenia jej zalet, ale również fryzurą oraz dopasowaniem make up do stroju i warunków, również atmosferycznych. Zawód ten zdobywa się kończąc szkolenia stylistyki i wizażu. Są one, podobnie jak najbardziej istotny w zawodzie kurs make up, okazją do zdobycia umiejętności praktycznych niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej. W zawodzie makijażystki liczy się nie tylko praktyka, ale również ciągła chęć rozwoju umożliwiająca podążanie za zmieniającymi się trendami. Warsztat pracy makijażystki to człowiek oraz narzędzia. Te ostatnie można zmieścić w stosunkowo niewielkiej walizce, co daje możliwość dość łatwego przemieszczania się oraz szybkiego przygotowania do pracy i jej zakończenia. To głównie warsztat pozwala na mobilność zawodu makijażystki.

Zalety pracy wyjazdowej

Mobilna makijażystka to zawód wolny, o nienormowanych godzinach pracy, co ma swoje zalety, jeśli obowiązki zawodowe łączy się z rodzicielskimi – daje to pewną elastyczność i możliwość łatwiejszego dopasowania do danej sytuacji osobistej. Jednocześnie mobilność stwarza więcej możliwości zarobkowych – oferując dojazd, można zdobyć więcej Klientek oraz szukać ich poza miejscem zamieszkania, na przykład w większych miejscowościach, gdzie ceny usług są zdecydowanie wyższe. Daje to potencjalną możliwość wyższych zarobków, niż przy pracy stacjonarnej w małym miasteczku czy na wsi.

Wady mobilności zawodowej

Do głównych wad zawodu makijażystki wyjazdowej należy konieczność pracy niestacjonarnej i jej konsekwencje oraz niedogodności związane z komunikacją drogową. Ciągła zmiana miejsca wykonywania swoich zadań wymaga dużej elastyczności i świetnej organizacji pracy. Warunki do wykonania makijażu nie zawsze są komfortowe i trzeba sobie umieć poradzić również w mniej sprzyjających okolicznościach. Przydają się również zdolności logistyczne i znajomość terenu – szczególnie w dużych miastach trzeba zaplanować sobie godziny pracy uwzględniając korki uliczne oraz potrafić umiejętnie pokonywać newralgiczne punkty na trasie.